אתר העור הישראלי
 
ספר חדש באנגלית על טיפול ומניעה של אקנה.

חולים יכולים לשלוט ב באקנה וברוזציאה באמצעות בחירה נכונה של חומרים קוסמטיים

בכנס ה-68 של האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה, דנו רופאת העור ד"ר ג'ני קים והפרופסור לדרמטולוגיה דייויד גפן, מאוניברסיטת קליפורניה, בטיפולים האחרונים עבור רוזציאה, ובאופן בו המחקר המתמקד בגורמים למלחה זו טומן בחובו הבטחה עבור טיפולים עתידיים.

לטענת ד"ר קים, חולים הסובלים מאקנה רגיל או אקנה למבוגרים מתקשים להבין מדוע אין באפשרותם להיפטר מן הסימפטומים למרות הטיפול המתמשך. היא השוותה את מצבם לזה של מטופלים הסובלים ממחלות כרוניות חשוכות מרפא, אשר ניתן לשלוט על הסימפטומים שלהן. וציינה כי "במקרה של חולי אקנה ואקנה למבוגרים ניתן לשלוט בסימפטומים באמצעות מציאת טיפול מתאים על מנת לשמור על עור נקי".

על פי הערכות של משרד הבריאות האמריקאי כחמישים מיליון אמריקאים סובלים מסוג מסוים של אקנה. בניגוד לדעה הרווחת כי תופעת האקנה פוגעת בדרך כלל בבני נוער, מדובר בתופעה היכולה להתפרץ בכל גיל.

הגורמים לתופעה כוללים יצור מוגבר של שומן בעור, עור דלקתי ונשירה מהירה מדי של תאי העור המכילים את זקיקי השיער, המגבירים את כמות החיידקים הגורמים לאקנה. ההורמונים משפיעים אף הם על ייצור השומן ונשירת תא העור, ולכן תורמים להיווצרות אקנה.

בעבר רוב מקרי האקנה טופלו אך ורק באמצעות אנטיביוטיקה, אולם בעקבות החשש שהחיידקים יפתחו עמידות פותחו שיטות טיפול יעילות נוספות.

כדוגמה ציינה ד"ר קים את השימוש הגובר והולך בקרב רופאי אור בתרופות אנטי דלקתיות כדוגמת דוקסיצילין במינון נמוך, המפחיתות את תופעת האדמומיות והנפיחות כתוצאה מאקנה, וציינה כי לאחרונה התווסף שימוש בלייזר ובטכנולוגיות מבוססות אור כטיפול משלים לטיפולים רפואיים מסורתיים. חולים רבים חוששים משימוש ארוך טווח בתרופות ונמשכים מאד לטיפולים מן הסוג הזה. אולם ד"ר קים אינה ממליצה על טיפולים אלו כטיפול עיקרי כיוון שמחקרים המוכיחים את יעילות הטיפולים הללו מוגבלים מאד ולא מבוקרים דיים, יחד עם זאת היא מאמינה כי "מדובר בתחום חדש של מחקר מבטיח".

בנוסף עלה בדיון כי חולים רבים מודאגים מהופעת צלקות העשויות לנבוע מאקנה. לטענת ד"ר קים, שימוש בלייזר ובחומרי מילוי עשוי לסייע בשיפור מראה הצלקות.

טיפול נוסף אשר אושר על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקאי הוא טיפול לייזר המתמקד בשכבות החיצוניות של העור המכונות הפידרמיס ודרמיס באיזור המצולק, בעוד העור הבריא מסביב נותר ללא שינוי.

לדברי ד"ר קים "אחד היתרונות העיקריים של טיפול זה הוא ריפוי הפצע והגברת ייצור הקולגן המפחיתה צלקות אקנה. יחד עם זאת מציינת ד"ר קים, כי רוב החולים יבחינו בשיפור קל לעומת כמות הטיפולים הרבה הנדרשת. במקרים של צלקות חמורות קיימים מגוון ניתוחים שניתן לבצע במטרה להסיר, למלא או להפריד את רקמת הצלקת משכבת העור הבסיסית. ניתוחים אלה בשילוב עם הטיפולים שהוזכרו לעיל עשויים לשפר צלקות אקנה חמורות.

מה היא ה רוזציאה (אקנה למבוגרים) ??

רוזציאה הינה מחלת עור כרונית יחסית שכיחה, המשפיעה על כ -14 מיליון בני אדם בארצות הברית ומאופיינת באדמומיות וכלי דם בולטים בעור, בישראל היא מכונה אקנה למבוגרים והנגועים בה הן בעיקר נשים.

לדברי ד"ר ג'ני קים, מומחית לרפואת עור, בין הגורמים לרוזציאה משתייכים חשיפה לשמש, צריכת אלכוהול, מאכלים חריפים, קפאין, חום, חומצת לימון, ומתח. הגורם המדויק למחלה זו טרם הובן במלואו, אולם ד"ר קים מציינת כי מחקר שנערך לאחרונה גילה שהנוכחות של פפטיד אבנורמלי, סוג של חלבון, הנמצא בעורם של אלו הסובלים מהמחלה עשוי לתרום להיווצרותה.

לטענת ד"ר קים,במהלך השנים מגוון טיפולי הלייזר הוכחו כיעילים להקלה בסימפטומים של רוזציאה לטווח הארוך , עם זאת נדרש מספר רב של טיפולים על מנת להשיג את השיפור המיוחל. בנוסף לטיפולים אוראליים למחלה קיימות מספר משחות מקומיות לטיפול ברוזציאה כגון חומצה azeleic.

עבור חולי אקנה ואקנה למבוגרים, שעורם רגיש לעיתים קרובות, הדגישה ד"ר קים כי טיפוח העור חשוב מאוד במסגרת משטר הטיפול הכולל ויכול לסייע ולהקל על תופעת האדמומיות ו הגירוי .

היא אף ממליצה למטופלים להשתמש מדי יום בחומר ניקוי עדין ובקרם הגנה מפני השמש לעור רגיש, והוסיפה כי מוצרים המכילים חומצה סליצלית יעילים לסובלים במחלה.

עם זאת ד"ר קים מזהירה משימוש במוצרים רבים מדי בבת אחת לאור מגוון המוצרים הרבים הקיים בשוק וממליצה להתייעץ עם רופא העור לקבלת הכוונה ומידע בנוגע לשימוש במוצרים המתאימים לסוג העור האינדיבידואלי של כל אחד ואחד.

הדפסשלח לחבר
אתר האקנה הישראלי
טיפול פוטותרפי לאקנה - שיפור ניכר באקנה ללא צורך בכדורים.
מה הטיפול המומלץ לפי חומרת האקנה ? אפליקציה חדשה לאייפון !
ה FDA אישר טיפול ללא ניתוח -בצלקות אקנה שקועות EndyMed PRO FSR
כיצד מטפלים בכתמים וצלקות ??
עקרונות הטיפול באקנה קלה.
אקנה - 4 גורמים עיקריים
איך להתמודד עם נער או נערה עם אקנה - תשע עיצות חשובות להורים
טיפול הורמונאלי באקנה-חשיבות בנשים עם אקנה מעל גיל 20
מה מותר ומה אסור לאכול באקנה ?
INTENSIF™של EndyMed - טיפול חדשני לצלקות אקנה שקועות וקמטים עמוקים.
חדשות מעולם האקנה
טיפול חדשני באקנה ללא תרופות !!!
פוטותרפיה היא שיטה חדשה שבעזרתה ניתן לשפר אקנה בתוך פחות מחודש ללא צורך בבליעת כדורים.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו ההדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול חדשני בצלקות אקנה שקועות .
מערכת אנדימד עם ידית ה Intensif משתמשת במחטים דקות ביותר החודרות לעור ומגורמות מילוי צלקות שקועות בקולגן.
הפחתת תופעות לוואי של רואקוטאן על ידי טיפול מקביל באור כחול (פוטותרפיה).
מחקר חדש של ד"ר נטלי פורנייר מצרפת מראה ששימוש במקביל באור כחול (פוטותרפיה) בזמן טיפול רואקוטאן מפחית חלק מתופעות הלוואי של הרואקוטאן. לחץ לפרטים...
© כל הזכויות שמורות לאתר האקנה הישראלי
דרונט בניית אתרים