אתר העור הישראלי
 
ספר חדש באנגלית על טיפול ומניעה של אקנה.
שאלות שכיחות וטיפים

האם אקנה מדבקת ?

אקנה לא מדבקת.  היא קשורה  בהתרבות יתר של חיידקים הנמצאים על העור של כל אחד מאיתנו. חיידקים אלו נמצאים בבלוטולת החלב . כאשר הבלוטות מפרישות יותר חלב ונסתמות החיידיקם מתרבים בתוכן וגורמים לפצעונים מוגלתיים.

  

האם שמש עוזרת לריפוי אקנה ?

בשמונים אחוזים מהסובלים מאקנה ה שמש אכן עוזרת לריפוי הפצעים. הבעייה היא שקרני השמש מכילים קרינת UV (אולטרה סגול)  שמזיקה לעור.  קיימים היום בפיתוח טיפולים חדשים הנ\מנצלים את החלק הלא מזיק של קרינת השמש לטיפול באקנה . (ראה כתבה על טיפול פוטודינמי באקנה. )

  

האם עבודות מסוימות מחריפות אקנה ?

אקנה יכולה אכן להחמיר  בעבודות מסוימות. ההחמרה  אפשרית בעיקר  במקומות חמים מאוד ולחים כמו מטבחים או מכבסות.

  

מה הקשר בין אוכל לאקנה ?

אין הוכחה מדעית שיש קשר ישיר בין אקנה לתזונה.  אף על פי כן אנשים רבים מוצאים שפצעונים מופיעים יותר לאחר שהם אוכלים מאכלים מסוימים.  החרפה זמנית באקנה אכן יכולה להופיע לאחר אוכל חריף במיוחד (סחוג)  אוכל שומני במיוחד ובעיקר לאחר אכילה של פיצוחים או אוכל אחר העשיר במלחים.  ההסבר לקשר בין אוכל מלוח לאקנה הוא  שבמלח יש יוד. היוד  שייך לקבוצת החומרים ההלוגנים (כמו כלור ופלואור)  שיכולים להחמיר אקנה.

ברוב האנשים אין קשר בין אוכל לאקנה כך שאין צורך בהגבלות מיוחדות.

  

האם לכלוך וחסר רחצה הם הגורמים לאקנה ?

לא. האקנה אינה נגרמת מלכלוך. אף על פי כן מומלץ לרחוץ את הפנים פעמיים ליום כדי להסיר את השומן והתאים המתים מהעור. רחצה מוגזמת מעל 4 פעמים ליום גורמת לגירוי יובש ולעיתים גם להחמרה בפצעים.

 

האם מומלץ לפוצץ את הפצעונים המוגלתיים ?

את הפצעונים השטחיים שבהם רואים מוגלתי צהוב  קטן אפשר לפתוח בעדינות ולהוציא את המוגלה. כאשר הפצע עמוק יותר ולא רואים ראש מוגלתי הלחץ עלול לדחוף את הזיהום לעומק העור ועל ידי כך להגדיל את הפצע. במקרים אלו הפצע יתרפא לאט יותר וקרוב לוודאי ישאיר צלקת גדולה יותר.

 

מה הקשר בין גלולות למניעת הריון לאקנה ?

הגלולות הרגילות נגד הריון אינם עוזרות ואינן מחמירות את האקנה. גלולות מיוחדות הנקראות דיאנה מכילות חומר הסותר את הטסטוסטרון.  הפחתת השפעת הטסטוסטרון על בלוטות החלב מפחיתה את פעילותן ועל ידי כך יש שיפור מסוים באקנה.

 

מתי האקנה חולפת ?

רוב המקרים הקלים של אקנה חולפים עד גיל 20.  ב 5 – 10 מהנשים וכ 5 אחוזים מהגברים האקנה תימשך לאחר גיל 25 .

  

האם מייק אפ  מחמיר אקנה ?

ידוע  שחלק מסוגי האיפור  והמייק אפ יכולים להחמיר אקנה. לאנשים עם אקנה חשוב לבחור מוצרים קוסמטיים שעליהם כתוב non comedogenic.  כתובת זו משמעותה שהמוצר נבדק והוא אינו סותם את בלוטות החלב.

 

האם יש קשר בין יחסי מין לאקנה ?

אחד המיתוסים הנפוצים היה שלאחר קיום ראשון של יחסי מין האקנה תחלוף. אין כל בסיס לכך במציאות .

  

מה הקשר בין הריון לאקנה ?

בחלק מהמקרים יש שיפור באקנה בזמן הריון ובחלקם החרפה.ברוב המקרים אין שנוי מהותי באקנה בזמן ההריון. לא ניתן לנבא מראש  כיצד תנהג האקנה.

 

האם האקנה קשורה בהפרעה בהורמוני המין ?

ב 99 אחוזים מהסובלים מאקנה רמת הורמוני המין תקינה לחלוטין. בנשים שבהם המחזור לא סדיר ויש עדות לשיעור יתר כדאי לבדוק את רמות ההורמונים ולעבור בדיקה  אצל רופא הנשים.

 

האם יש קשר בין מתח נפשי לאקנה ?

לא נמצא קשר בין מתח נפשי להופעת פצעי האקנה. אנשים מתוחים נוטים להתעסק יותר עם הפצעונים הקיימים. תופעה זו מאוד לא רצויה מאחר והסיכוי להשארות כתמים וצלקות גדול במיוחד כאשר מתעסקים עם הפנים.

 

האם הנקודות השחורות נוצרות מלכלוך ?

לא. הצבע השחור קשור במלנין המצטבר בחלק העליון של בלוטת החלב הסתומה.

 

האם כדאי לפנות לרופא לטיפול ?

בהחלט. ניתן היום לטפל בכל סוגי האקנה להפחית את מספר  הפצעונים והכי חשוב למנוע את הכתמים והצלקות. רופא העור יוכל להתאים טיפול מדויק לפי המצב. 

מה אורך הטיפול אצל רופא העור ?

הטיפול המקובל אצל רופא עור דורש  ביקור פעם לחודשיים למשך מספר חודשים. כאשר האקנה קלה מספיק טיפול במשחות. במקרים של אקנה מעט יותר קשה רופא העור ממליץ על כדורים -  בדרך כלל ל 4 חודשים . לאחר שמשיגים שיפור אפשר להמשיך למנוע הופעת פצעונים חדשים על ידי מריחת משחות.

מה לגבי  הסימנים שלאחר האקנה ?

בהחלט אפשר לשפר את המראה לאחר האקנה. סוגים שונים של פילינג יכולים להפחית במידה ניכרת את הכתמים.  כאשר הצלקות עמוקות נדרש טיפול ניתוחי על ידי לייזר או שיוף העור dermabrasion  אצל כירורג פלסטי.

בהחלט אפשר לשפר את המראה לאחר האקנה. סוגים שונים של פילינג יכולים להפחית במידה ניכרת את הכתמים.  כאשר הצלקות עמוקות נדרש טיפול ניתוחי על ידי לייזר או שיוף העור dermabrasion  אצל כירורג פלסטי.

 

הסרת כתמי עור  Photofacial :  תמונות לפני ואחרי 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
אתר האקנה הישראלי
טיפול פוטותרפי לאקנה - שיפור ניכר באקנה ללא צורך בכדורים.
מה הטיפול המומלץ לפי חומרת האקנה ? אפליקציה חדשה לאייפון !
ה FDA אישר טיפול ללא ניתוח -בצלקות אקנה שקועות EndyMed PRO FSR
כיצד מטפלים בכתמים וצלקות ??
עקרונות הטיפול באקנה קלה.
אקנה - 4 גורמים עיקריים
איך להתמודד עם נער או נערה עם אקנה - תשע עיצות חשובות להורים
טיפול הורמונאלי באקנה-חשיבות בנשים עם אקנה מעל גיל 20
מה מותר ומה אסור לאכול באקנה ?
INTENSIF™של EndyMed - טיפול חדשני לצלקות אקנה שקועות וקמטים עמוקים.
חדשות מעולם האקנה
טיפול חדשני באקנה ללא תרופות !!!
פוטותרפיה היא שיטה חדשה שבעזרתה ניתן לשפר אקנה בתוך פחות מחודש ללא צורך בבליעת כדורים.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו ההדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול חדשני בצלקות אקנה שקועות .
מערכת אנדימד עם ידית ה Intensif משתמשת במחטים דקות ביותר החודרות לעור ומגורמות מילוי צלקות שקועות בקולגן.
הפחתת תופעות לוואי של רואקוטאן על ידי טיפול מקביל באור כחול (פוטותרפיה).
מחקר חדש של ד"ר נטלי פורנייר מצרפת מראה ששימוש במקביל באור כחול (פוטותרפיה) בזמן טיפול רואקוטאן מפחית חלק מתופעות הלוואי של הרואקוטאן. לחץ לפרטים...
© כל הזכויות שמורות לאתר האקנה הישראלי
דרונט בניית אתרים